رمزارزها با توانایی خود در ارائه جایگزینی برای روش های پرداخت سنتی موجی در صنعت مالی ایجاد کرده اند. با این حال، هر ارز دیجیتالی بخصوص شت کوین موجود در بازار پایه قوی و محکمی ندارد. در واقع، برخی از آنها کلاهبرداری های واقعی یا اسکم هستند که به عنوان “شیت کوین” شناخته می شوند.

شیت کوین یک اصطلاح تحقیر آمیز است( شت= عن ) که در جامعه ارزهای دیجیتال برای توصیف ارزهای دیجیتال با کیفیت پایین یا اسکم که فاقد ارزش ذاتی هستند استفاده می شود. این توکن‌ها معمولاً به‌عنوان یک طرح سریع برای ایجاد سود برای سازندگان ایجاد می‌شوند، معمولاً با ایجاد تبلیغات و بالا بردن ارزش توکن قبل از ناپدید شدن بدون هیچ ردی. بنابراین، برای علاقه مندان به ارزهای دیجیتال بسیار مهم است که یاد بگیرند چگونه این توکن های غیرقانونی یا اسکم را تشخیص دهند و از آن اجتناب کنند.

ویژگی های شیت کوین ها

برخی از ویژگی هایی که در بین شیت کوین های اسکم رایج است عبارتند از:

عدم کاربرد یا هدف

یک ارز دیجیتال با کیفیت باید یک هدف کاملاً تعریف شده داشته باشد، مانند وسیله پرداخت، ذخیره ارزش یا بستری برای توسعه غیرمتمرکز برنامه. شیت‌کوین‌ها معمولاً فاقد یک مورد استفاده واضح هستند، که درک هدف نهایی آنها را به چالش می‌کشد.

وایت پیپر ضعیف
وایت پیپرها یک جنبه ضروری از ارزهای دیجیتال هستند که چشم انداز، جزئیات فنی و برنامه پیاده سازی را توضیح می دهند. یک وایت پیپر با کیفیت باید مأموریت تیم، موارد استفاده، طرح کلی فناوری مورد استفاده، و بینش‌هایی را درباره سیاست‌های پولی پیشنهادی سکه ارائه دهد. شیت‌کوین‌ها اغلب از وایت پیپرهای مبهم، گنگ یا سرقت ادبی بدون هدف یا چشم‌انداز روشن استفاده می‌کنند.

تیم های توسعه تنبل یا ناشناس

ارزهای دیجیتال با کیفیت اغلب دارای تیمی از توسعه دهندگان هستند که به صورت عمومی قابل تأیید هستند و پیشینه آنها قابل ردیابی است که نشان دهنده تجربه و اعتبار مربوط به صنعت است. شیت کوین ها اغلب فاقد بنیانگذاران، توسعه دهندگان و مشاوران شایسته و معتبری هستند که هویت و وابستگی آنها قابل تایید نیست.معمولا تیم توسعه ارز های دیجیتال خوب در لینکدین و گیت هاب و سوشال مدیا پیج و صفحه دارند و با کمی تحقیق به رزومه کاری آنها خواهید رسید اما در شت کوین ها هیچ اطلاعات واضحی از خالق آنها و رزومه از آنها وجود ندارد.

بدون برنامه دنیای واقعی

ارزهای دیجیتال با کیفیت دارای پتانسیل های کاربردی در دنیای واقعی هستند، مانند تسهیل نقل و انتقال پول بین المللی، پرداخت برای کالاها و خدمات، یا توسعه برنامه های کاربردی غیرمتمرکز. شیت‌کوین‌ها اغلب فاقد پذیرش و کاربرد در دنیای واقعی هستند، که نشان می‌دهد به جز در چشم سازنده، مفید نیستند.

نقدینگی بالا در صرافی های غیر معتبر

شیت‌کوین‌ها اغلب در صرافی‌هایی که فاقد اعتبار هستند یا کمتر شناخته شده‌اند، فهرست می‌شوند و دستکاری آنها را آسان می‌کند. چنین صرافی های معمولاً تایید نشده هستند، حجم معاملات کم دارند و امکان ایجاد حجم معاملات کاذب را برای فریب مشتریان فراهم می کنند. نقدینگی بالا در یک صرافی مشکوک نیز باید شگ شما را برانگیزد و زنگ خطر باشد.

فومو بیش از حد

شت کوین

شیت‌کوین‌ها به تبلیغات بیش از حد و FOMO یا ترس از دست دادن متکی هستند تا سر و صدا ایجاد کنند و تقاضا را افزایش دهند. ترفندهای بازاریابی گمراه کننده، مانند مشارکت های عجیب، وعده های اغراق آمیز یا گروه های تله اغلب برای تبلیغ این توکن ها استفاده می شود. در نتیجه، سرمایه گذاران بالقوه باید به دنبال تأیید چنین ادعاهایی از طریق تحقیقات بیشتر و بررسی های لازم باشند.

نحوه شناسایی و اجتناب از شیت کوین ها

تاکتیک های زیر می توانند به شما در شناسایی و مهمتر از همه جلوگیری از کلاهبرداری کمک کنند:

تحقیق خود را انجام دهید

هنگام سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده، دقت لازم ضروری است. وایت پیپر را بخوانید، درباره تیم توسعه و مشاوران تحقیق کنید و مخازن Github توکن را مرور کنید. به دنبال تجزیه و تحلیل شخص ثالث از کارشناسان، کانال های رسانه های اجتماعی و منابع معتبر باشید تا خطر افتادن در دام پروژه های تقلبی را به حداقل برسانید.

 Github را بررسی کنید

مشارکت در کد نویسی در گیت هاب بازتابی از تعهد و تخصص یک توسعه دهنده است و به شما کمک می کند تا بررسی کنید که آیا تیم توسعه پیشرفت های قابل توجهی انجام داده است یا خیر. اگر یک ارز دیجیتال مخزن کد در Github دارد، برای بررسی تعهدات و تعیین سطوح فعالیت زمان بگذارید. حساب‌های غیرفعال، یا حساب‌های با فعالیت کم، می‌تواند نشان دهنده عدم تعهد یا تمرکز از سمت توسعه‌دهنده باشد، که یک زنگ خطر بالقوه است.

نظارت بر فعالیت و عملکرد توکن

روند قیمت ارزهای دیجیتال می تواند به شما ایده ای از ارزش بالقوه یک ارز دیجیتال بدهد. با این حال، باید مراقب باشید که بازیگران توکن مانند گروه‌های «پمپ و دامپ» وجود دارند که به طور مصنوعی قیمت توکن را دستکاری می‌کنند. همچنین به کانال های خبری و رسانه های اجتماعی برای هرگونه زنگ خطر  توجه کنید و اخبار جامعه ارزهای دیجیتال را برای شناسایی شاخص های منفی دنبال کنید.

از پروژه های قدیمی خودداری کنید

برخی از ارزهای دیجیتال بدون به‌روزرسانی نرم‌افزار، هیچ تعهد Github، یا هیچ شراکت/اعلام بروزرسانی جدیدی در حالت سکون گیر کرده است. ابن عدم فعالیت ممکن است به معنای فقدان تعهد مستمر از سوی تیم توسعه باشد و می تواند به یک کلاهبرداری  اشاره کند، جایی که تیم با پول سرمایه گذاران ناپدید می شود.

توکن با تعداد بالا

همه ارز های دیجیتال شاخصی به نام توکن در گردش و تعداد کل توکن ها را دارند. اگر این اعداد نامقعول بود بدانید که شت کوین خیداری می کنید.مثلا تعداد توکن ها کل بیت کوین 21 میلیون عدد است که مقدار کم باعث محبوبیت و افزایش قیمت  آن شده است. حال شت کوین ها تعداد بالای توکن صادر می کنند و سازنده آنها تارگت هدف بالای یک دلار را اعلام می کنند. با یک حساب سر انگشتی این موارد به راحتی خواهید فهمید که برای توکن بی هدف شت کوین مورد نظر باید چند برابر کل مارکت کپ ارز دیجیتال نقدینگی وارد آن توکن شود

ارزش بازار بیتکوین با قیمت 20 هزار دلار * 21 میلیون توکن می شود 420,000,000,000

ارزش بازار شت کوین با 900 میلیارد توکن و هدف رسیدن به 2 دلار   1,800,000,000,000

خنده دار است اگر شما فکر کنید ارزش بازار یک شت کوین بدون هدف و بدون تیم قوی و سرمایه گذار خوب از بیت کوین بیشتر شود.

شت کوین

عدم سرمایه گذار خوب در پروژه

معمولا هر ارز خوبی دارای سرمایه گذاران نامی در بازار کریپتو است. و در سایت توکن نام آنها درج شده است. و سرمایه گذار هم اگر سایت یا سوشال مدیای دارد از توکنی که بر روی آن سرمایه گذاری کرده است سخن می گوید. مثلا بایننس در سایت خود اسم پروژهای که در آن سرمایه گذاری می کنند را عنوان می کند. یا همه می دانند حامی دوج کوین ایلان ماسک است و همیشه ایلان ماسک از این پروژه در تویئتر صحبت می کند و تویئت می زند. اما شت کوین ها اینگونه نیستند.

از فومو اجتناب کنید

به طور معمول، زمانی که بازار روند صعودی دارد. شور و شوق هیجان‌انگیز در مورد «پامپ بزرگ بعدی» باعث ایجاد FOMO (ترس از دست دادن) می‌شود. که می‌تواند قیمت یک ارز دیجیتال را بالا ببرد. اگرچه ممکن است پیوستن به هیجان وسوسه انگیز باشد. اما ضروری است که یک قدم به عقب بردارید. دقت لازم را انجام دهید و از خود بپرسید که آیا برای این توکن  ارزش واقعی وجود دارد یا خیر.

از کوین مارکت کپ کمک بگیرید

در سایت کوین مارکت کپ که مرجعی معتبر برای فعالان ارز دیجیتال است توکن مشکوک را جست و جو کنید. این سایت اطلاعات تمامی توکن ها را دارد. اگر بعد از وارد کردن اسم توکن در باکس جست و جو توکن را پیدا نکردید بدانید که احتمال کلاهبرداری زیاد است. در صورتی که توکن را پیدا کردیدبا کلیک بر روی آن به صفحه توکن بروید. این صفحه اگر کنار کلمه Market Cap علامت تعجب بود این به منزله عدم اعتبار و امکان دستکاری در اطلاعات توکن است. در این صفحه توکن های معتبر در کنار Market Cap تیک آبی دارند. در این صفحه شما می توانید وایت پیپر و سایت توکن و مشخصات کلی توکن تعداد توکن در گردش و …. را بیابید.

قانون سرمایه گذاری در شت کوین

هر چند شت کوین های که اسکم و کلاهبرداری محض هستند زیاد است. اما به علت سود خود در پامپ شت کوین ها خیلی از افراد در آنها سرمایه گذاری می کنند. در صورتی که دچار فومو شدید بهتر است که تنها یک و نهایتا 5 درصد از سرمایه خود را در شت کوین سرمایه گذاری کنید. این مقدار از سرمایه گذاری باید به نحوی باشد که اگر صفر شد برای شما مهم نباشد. و بدانید که شت کوین ها بازارگردان حرفه ای در زمینه کلاهبرداری دارند که در شما هیجان و حس طمع ایجاد می کنند و در اوج این احساس ناگهان ناپدید می شوند. پس برای پوادار شدن با شت کوین ها باید مراقب بود و فقط 5 درصد از سبد دارای ارز دیجیتال خود را به آنها اختصاص دهید.

شت کوین های با ارزش که دیگر شت نیستند

دوج

دوج یک کپی از بیت کوین است و خالق آن برای خنده و بدون هدف آن را ایجاد کرد. بعد از این اتفاق ایلان ماسک با دست گذاشتن بر این شت کوین باعث پامپ آن شد و این شت کوین کپی تبدیل به یک میم کوین گردید

شیبا اینو

شیبا اینو نیز با قیمت صفر و با تعداد توکن بالا یک شت کوین بود ولی با ارتباط خالق آن با ویتالیک بوترین خالق اتریوم پامپ کرد و الان به میم کوین ویتالیک بوترین تبدیل شده است. و سرمایه گذاران خود را ثروتمند کرد.

کلام آخر

 

شیت‌کوین‌ها خطری برای صنعت ارزهای دیجیتال هستند، زیرا فاقد ارزش ذاتی و پایه‌های ضعیف هستند. که هیچ ارزش منحصر به فردی برای اکوسیستم بلاک چین ایجاد نمی‌کنند. شناسایی و اجتناب از این سکه‌ها برای هر کسی که به دنبال سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال است، حیاتی است. با انجام بررسی های لازم، نظارت بر فعالیت ها، و محتاط بودن در مورد غرق شدن در تبلیغات، می توانید پروژه های با کیفیت را شناسایی کرده و از طرح های تقلبی دوری کنید. به یاد داشته باشید که شناسایی شیت کوین ها مستلزم تشخیص سیگنال های هشدار و انجام اقدامات احتیاطی لازم است. به همین منظور شما می توانید با کارشناسان تریدرچی در ارتباط بوده و از آنها مشاوره دریافت کنید.