درمقاله بلاکچین چیست؟! باید گفت بلاک چین یک دفتر کل غیرمتمرکز است که در سال 2008 توسط ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. این فناوری در ابتدا برای پشتیبانی از بیت کوین طراحی گردید، بیت کوین یک ارز دیجیتال است که امکان انجام تراکنش های همتا به همتا را بدون نیاز به واسطه هایی مانند سازمان های خصوصی و دولتی همانند بانک ها فراهم می کند.

تاریخچه بلاکچین

تا اینجای تعریف بلاکچین چیست؟! را همه می دانند ولی باید گفت فناوری بلاکچین به سال 1991 بر می گردد.  و بنیان گذران آن یک دانشمند و مهندس کامپیوتر به نام  استوارت هابر (Stuart Haber) و یک فیزیکدان به نام  اسکات استورنتا (W. Scott Stornetta)بودند. آنها به وسیله  استفاده برچسب زمانی در اسناد دیجیتالی از جعل و تغییر خرابکارانه جلوگیری کردند.

این فناوری از بلوک های زنجیره ای رمزنگاری که دارای برچسب زمان است استفاده می کند. در سال 1992 هم بروزرسانی شد و از مفهوم درخت مرکل در آن استفاده شد و با این تغییر نفوذ ناپذیر شد.

در ابتدا شاید این اصطلاحات کمی سخت و گیج کننده باشند ولی بگذارید با زبانی ساده تر بلاکچین چیست؟! را توضیح دهیم

بلاکچین به زبان ساده

انتقال اطلاعات در حالت عادی

در حالت عادی شما یک پیام را برای فرد ثالث به روش مکالمه تلفنی یا پیام و… ارسال می کنید و این پیام ممکن است در زمان انتقال شنود شود. یعنی یا شما و دیواس مورد استفاده هک شود یا در مسیر انتقال اطلاعات شنود شود یا پایگاه داده نرم افزار ارسال اطلاعات هک گردد.

انتقال اطلاعات در بلاکچین

ولی در بلاکچین قبل از انتقال اطلاعات آنها را رمزنگاری می کنند. و بعد از رمز نگاری در چند لایه با استفاده از توابع هش که بعد توضیح خواهیم داد منتشر می شود.تایید اینکه شما هویت واقعی دارید و مکالمه از آن شماست و تایید هویت گیرنده پیام و رمزنگاری پیام و هویت شما و گیرنده بر عهده کامپیوترها است. که در بیت کوین به آن ماینر گویند. یعنی تعداد زیادی از ماینر ها و ناد (یا کامپیوترها) که نقش حفظ امنیت اطلاعات را دارند آنها را تایید سپس رمزنگار و ارسال و بایگانی می کنند.

در این روش همزمان تعداد زیادی از ناد ها یا کامپیوتر ها اطلاعات شما را با اطلاعات موجود در بلاکچین مقایسه و بررسی می کنند و اگر شما بخواهید با هک یا فریب تغییر خرابکارانه انجام دهید امکان پذیر خواهد بود.

غیر متمرکز بودن بلاکچین

شاید برای درک بلاکچین و غرمتمرکز بودن آن باید اینگونه تصور کنید در مرکزی ایستاده اید و چند صد هزاز کامپیوتر اطلاعات شما را بررسی و با همدیگر مقایسه می کنند و در صورت تایید اکثریت کامپیوتر ها آن را رمزنگاری و ثبت می کنند.و هر کدام به صورت مجزا نسخه پشتیبان از اطلاعات دارند. شاید شما با هدق سوء بتوانید 1 یا 100 کامپیوتر را هک و اطلاعات را به نفع خود تغییر دهید. ولی هزاران کامپیوتر غیرممکن خواهد بود. و ضمن اینکه با تغییر اطلاعات در یک کامپیوتر و بلاک درون آن کامپیوترهای دیگر بلافاصله متوجه و آن را از شبکه حذف می کنند. شاید این ساده ترین توضیحی باشد که می شود در رابطه با بلاکچین و غیر متمرکز بودن آن داد.

 

ولی بگذارید کمی تخصصی تر به ماجرا نگاه کنیم

بلاک و زنجیره

هر بلاک حاوی اطلاعات رمزنگاری شده است و زنجیر وار به بلاک های قبلی خود وصل هستند. همانند یک دفتر یا کتاب که هر برگه حاوی اطلاعات است و به برگه قبل و بعد خود متصل است.

بلاکچین چیست؟!

هش

هش مجموعه از توابع پیچیده ریاضی است که داده و اطلاعات ورودی را به یک خروجی رمزنگاری شده با طول مشخص تبدیل می کند

مثال  با تابع هش SHA-384 یک پیام را هش می کنم

پیام:

سلام من تریدرچی هستم

خروجی از تابع هش SHA-384:

85cbadf955a5b642b8b54fec83993aeaec4a6095bc683e18b3048f3ab29f186fa8f3ef38916db716815e9ea714fe8937

حال شما کافی است خروجی را برای فرد ارسال کنید و بعد به فرد اعلام کنید این کد ارسالی خروجی تابع SHA-384 است. اگر فعال بازار کریپتو باشید این نوع کد باید برایتان آشنا باشد. یکی از جاهای که به شما این کد داده می شود زمان تایید تراکنش انتقال است که به آن TXID یا هش تایید تراکنش گویند.

درخت مرکل

رالف مرکل مهندس و دانشمند علوم کامپیوتر در دهه 80 میلادی درخت مرکل را ابداع کرد. درخت مرکل یک ساختار داده مبتنی بر هش است. و یک ساختار درختی است که در آن هر برگ هش یک بلوک داده است. به طور معمول، درختان مرکل دارای ضریب انشعاب 2 هستند، به این معنی که هر برگ حداکثر 2 فرزند دارد.

به زبانی ساده طبق تصویر هر تراکنش, هش و رمزنگاری می شود و سپس هر دو هش که از رمزنگاری و هش تراکنش ها به وجود آمده است مجددا هش و رمزنگاری می شود تا به ریشه درخت برسد.

بلاکچین چیست؟!

اطلاعات بلاک

هر بلاک حاوی  نسخه برنامه، هش Block قبلی، هش ریشه درخت مرکل (محتوای بلاک ب صورت هش شده)، ‌ برچسب زمانی و نانس است. هر یک از این بخش‌ها وظایفی از عملیات کلی Block را بر‌عهده دارند.

بلاکچین چیست؟!

نانس

Nonce یک عدد تصادفی یا نیمه تصادفی است که برای استفاده خاصی تولید می شود. مربوط به ارتباطات رمزنگاری و فناوری اطلاعات (IT) است. این اصطلاح مخفف «عدد یک بار استفاده شده» یا «عدد یک بار» است. به طور معمول، nonce مقداری است که با گذشت زمان تغییر می کند تا تأیید کند که مقادیر خاص دوباره استفاده نمی شوند. یک nonce می تواند یک مهر زمان، یک شمارنده بازدید در یک صفحه وب یا یک نشانگر ویژه باشد. که برای محدود کردن یا جلوگیری از پخش یا تولید مجدد غیرمجاز یک فایل استفاده می شود. در بلاکچین نیز از نانس برای جلوگیری از تکرار تراکنش استفاده می شود.

ویژگی های کلیدی بلاک چین

عدم تمرکز

در مقاله بلاکچین چیست؟! باید گفت یکی از ویژگی های کلیدی بلاک چین که قبلا هم گفتیم عدم تمرکز آن است. بلاک چین به جای تکیه بر یک مرجع مرکزی برای تأیید و پردازش تراکنش ها، از شبکه ای از گره ها استفاده می کند که با هم کار می کنند تا تراکنش ها را تأیید کنند و آنها را به زنجیره اضافه کنند. این امر، دستکاری یا کنترل داده های موجود در شبکه را برای هر کسی مشکل می کند.

شفافیت

یکی دیگر از ویژگی های مهم بلاک چین شفافیت آن است. تمام تراکنش‌های روی بلاک چین برای همه افرادی که به شبکه دسترسی دارد قابل مشاهده است. این امکان حسابرسی و ردیابی آسان داده ها را فراهم می کند.

ایمن

به طور کلی،بلاک چین پتانسیل عظیمی در ارائه راه حل های ایمن و شفاف برای صنایع مختلف نشان داده است. ماهیت غیرمتمرکز و توانایی آن برای ارائه رکورد تغییرناپذیر از داده ها، آن را به ابزاری قدرتمند برای بهبود اعتماد و کارایی در سیستم های مختلف تبدیل کرده است.

بلاک چین با ذخیره داده ها در بلوک هایی کار می کند که برای تشکیل یک زنجیره به یکدیگر متصل شده اند. هر بلوک حاوی رکوردی از چندین تراکنش است و با استفاده از رمزنگاری پیشرفته به بلوک قبلی مرتبط می شود.

غیر قابل تغییر

هنگامی که یک تراکنش جدید در شبکه آغاز می شود، به تمام گره های شبکه پخش می شود. سپس این گره‌ها از الگوریتم‌های سخت برای اعتبارسنجی تراکنش و اطمینان از مطابقت آن با معیارهای لازم استفاده می‌کنند. پس از تأیید اعتبار، تراکنش به همراه سایر تراکنش های تأیید و به یک بلوک اضافه می شود. بعد از اضافه شدن بلاک به زنجیره بلاکچین امکان تغییر آن وجود ندارد. و تمامی ناد ها در شبکه نسخه از بلاک را دریافت می کنند. و هر تغییر ناخواسته در یک بلاک در هر ناد حمله محسوب و بلاک معیوب حذف می شود.

 

 

به طور کلی، بلاکچین راهی امن و شفاف برای ذخیره و انتقال اطلاعات بدون اتکا به واسطه ها فراهم می کند. فناوری بلاک چین این پتانسیل را دارد که از طرق مختلف برای منافع عمومی استفاده شود. از زمان معرفی، بلاکچین کامل ترشده و در صنایع مختلف فراتر از ارز دیجیتال به کار می رود . در مدیریت زنجیره تامین، سیستم های رای گیری، تایید هویت و موارد دیگر استفاده می شود.

برخی از نمونه ها استفاده از بلاکچین عبارتند از:

 

بهبود شفافیت و پاسخگویی:

ماهیت شفاف و تغییرناپذیر بلاک چین آن را به ابزاری ایده آل برای بهبود شفافیت و پاسخگویی در سیستم های مختلف تبدیل می کند. به عنوان مثال، می توان از آن برای ردیابی توزیع وجوه کمکی یا نظارت بر زنجیره تامین کالاها استفاده کرد تا اطمینان حاصل شود که منبع آنها از نظر اخلاقی است.

 

تسهیل رای گیری ایمن و منصفانه:

از بلاک چین می توان برای ایجاد سیستم های رای گیری ایمن و شفاف که در برابر دستکاری مقاوم هستند استفاده کرد. این می تواند به بهبود اعتماد در روند دموکراتیک کمک کند و اطمینان حاصل کند که همه آرا به طور منصفانه شمارش می شوند.

 

ارائه دسترسی به خدمات مالی:

فناوری بلاکچین می تواند برای ایجاد سیستم های مالی غیرمتمرکز استفاده شود که دسترسی به خدمات مالی را برای افرادی که ممکن است به خدمات بانکداری سنتی دسترسی نداشته باشند، فراهم می کند. این می تواند به بهبود شمول مالی و کاهش فقر کمک کند.

تفاوت بیت کوین و بلاکچین

بیت کوین یک رمز ارز یا ارز دیجیتال است که برای ذخیره اطلاعات خود از بستر بلاکچین استفاده می کند. و هر ارز دیجیتال مستقل از بلاکچین اختصاصی خود برای ذخیره اصلاعات و تبادل اطلاعات استفاده می کند. پس فرق بلاکچین با بیت کوین همانند تفاوت خودرو با موتور آن است.

سخت آخر

در مقاله بلاکچین چیست؟! سعی کردیم بلاکچین را هم ساده و عامیانه هم تخصصی نقد و بررسی کنیم. و گفتیم بلاکچین محل ذخیره سازی امن شفاف و غیر متمرکز و غیر قابل تغییر است. تریدرچی سایت ارز دیجیتال و آموزش ارز دیجیتال است. که شما می توانید از دوره های رایگان وغیر رایگان برای ارتقا سطح علمی خود استفاده نمایید. بابت همراهی ما تا انتهای مقاله بلاکچین چیست؟! سپاسگزاریم.